لسال خوانش و روز دانش در جمهوری تاجیکستان

دختران بلوزی سفید و سارافن یا دامنی مشکی بر تن وپسران هم عموماً کت و شلوار مشکی یا طوسی وپیراهنی سفید برتن وکرواتی بانشان تاجیکستان ویا دستمالی  به رنگ پرچم تاجیکستان بر گردن دارند.

خوانندگان (دانش آموزان) صنف (کلاس) اول در حالیکه دسته گلی در دست دارند به همراه پدر یا مادر خود با شوق و نگرانی اطراف خود را می کاوند هرچند که روز قبل برای آشنایی با محیط مکتب و معلم خود به آنجا رفته اند و برنامه داشته اند ( همچون جشن شکوفه ها در ایران) و خوانندگان (دانش آموزان) صنف های بالاتر مشغول شیطنت بوده و یا در حال یافتن دوستان سال قبل خود هستند.

در مقابل درب ورودی دودانش آموز مامور کنترل عبور و مرور و هدایت دانش آموزان در عرض خیابان هستند. کم کم دانش آموزان در حیاط مدرسه شکل گرفته و منظم می شوند.

مراسم رسمی راس ساعت 8 صبح با اعلام مدیر مکتب و پخش موزیک آغاز می گردد.پس از آن دختر وپسری که علی القاعده باید خواننده صنف 10 یا 11 باشند بااعلام مجریان برنامه پرچم سرخی را به حرکت درآورده و از مقابل دانش آموزان که در چهارسوی مدرسه گرد آمده اند می گردانند.

مجریان برنامه دودختر خانم صنف بالایی هستند که علیرغم خرابی سیستم صوتی به نوبت ضمن خواندن دکلمه های زیبا، برنامه بعدی را اعلام می دارند.

پس از اهدائ لوح تقدیر و دسته گل به چند معلم و گفتگو با چند دانش آموز و معلم صنف اول ، برنامه پرچم گردانی تکرار می شود. علاوه بر این در طول برنامه و به مرور با هدایت والدین، بچه ها دسته های گل را به کادر مدرسه که در جایگاه هستند تقدیم می کنند.

نواخته شدن سمبولیک زنگ مدرسه توسط یک دختر و یک پسر صنف اولی در حالیکه بر دوش دانش آموز صنف آخر قرار دارند و چرخی درحیاط مکتب می زنند بخش دیگر برنامه است و سپس مدیر مکتب با دانش آموزان سخن گفته و ضمن تبریک روز دانش و آرزوی موفقیت از پیام پرزیدنت گفته وآخرین تغییر در نظام آموزشی را که گویا دوازده ساله شدن نظام آموزشی است را اعلام می داردو پس از اعلام ساعت کاری مکتب از دانش آموزان می خواهد که برای دریافت کتابهای درسی به کتابخانه مکتب مراجعه کنند .

مراسم پس از حدود 45 دقیقه با مجتمع شدن دانش آموزان هر صنف به دور معلم خود و گرفتن عکس یادگاری به پایان می رسد.ظاهرً در این روز از درس هم خبری نبوده و دانش آموزان به مرور مکتب را ترک می کنند.

دوشنبه از امروز رنگ و لعاب دیگری یافته است و علیرغم گرمی هوا و روزه دار بودن تعداد زیادی از مردم جنب وجوش در آن محسوس تر و وسایل نقلیه عمومی هم شلوغ تر است .

/ 0 نظر / 9 بازدید